Reklama

Ładowanie...

Antydepresanty nie uzależniają, a mogą uratować życie!

Antydepresanty nie uzależniają, a mogą uratować życie!

19.04.2019
Czyta się kilka minut
„TP” 15 / 2019
L

Leki przeciwdepresyjne są dostępne od końca lat 50., a ich zróżnicowanie pozwala na indywidualne dostosowanie leczenia do problemów pacjenta. W artykule pt. „W moich żyłach płynie lexapro” Marta Zdzieborska pisze: „Antydepresanty ratują życie, ale – nadużywane – potrafią z niego uczynić piekło”. Zgadzamy się w pełni z pierwszą częścią tej wypowiedzi. Depresja bywa chorobą śmiertelną, zabija około 15 proc. chorych, a jej prawidłowe leczenie częstokroć ratuje życie.

Jako Polskie Towarzystwo Psychiatryczne chcielibyśmy się odnieść do niektórych mitów i wątpliwości związanych ze stosowaniem leków przeciwdepresyjnych.

Dyskusja na temat ich efektywności została podsumowana w pracy naukowej Andrei Ciprianiego i współpracowników, opublikowanej w prestiżowym medycznym piśmie „Lancet”. W oparciu o dane na temat leczenia 116 477 osób z depresją autorzy jedno­znacznie stwierdzili, że leki przeciwdepresyjne rzeczywiście skutecznie leczą depresję.

Natomiast antydepresanty nie są „pigułką szczęścia”. Pomagają uwolnić się od symptomów depresji, ale nie rozwiązują problemów życiowych. Pacjent głęboko cierpi, co wpływa na każdy aspekt życia osobistego i zawodowego. Poprawa objawowa jest pierwszym krokiem do głębszych zmian, np. z pomocą psychoterapii. Człowiek, który nierealistycznie oczekuje, że lekarstwo uwolni go od ciężarów życia, niewątpliwie poczuje się rozczarowany.

Nie zawsze negatywne odczucia w trakcie przyjmowania leków wynikają z ich działania. Należy spojrzeć na cały kontekst. Na przykład informacja o spożywaniu alkoholu czy narkotyków stawia sprawę w innym świetle. U przedstawionej w artykule osoby nadużywanie tych substancji wydaje się nie budzić niepokoju, natomiast stosowanie leków wszechstronnie przebadanych, zarejestrowanych i przepisanych przez lekarza – tak. Objawy w okresie przyjmowania leków mogą wynikać z historii życia pacjenta, nastawienia do leczenia, obaw, bieżących stresów czy różnych współistniejących problemów zdrowotnych.

Leki przeciwdepresyjne nie uzależniają! Wręcz przeciwnie, wspomagają terapię u osób uzależnionych od innych substancji psychoaktywnych, u których wystąpią objawy depresyjne i lękowe. Natomiast odstawia się je powoli, pod kontrolą lekarza, gdyż mogą wystąpić nieprzyjemne, choć niegroźne i przemijające objawy.

Depresja to obecnie jeden z wiodących problemów zdrowotnych, a jej leczenie może być skuteczne i bezpieczne. Każde niepowodzenie wymaga wnikliwej analizy. Nie zawsze farmakoterapia jest postępowaniem pierwszego rzutu, w łagodniejszej chorobie najpierw zalecamy psychoterapię. Często jednak leki są konieczne, a nieprawdziwe i budzące lęk przed nimi informacje są szkodliwe społecznie, gdyż mogą spowodować, że ktoś chory nie zgłosi się po pomoc i przypłaci to życiem.

W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
prof. dr hab. Agata Szulc – prezes PTP,
prof. dr hab. Dominika Dudek – wiceprezes PTP

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]