Antybohater Watykanu

"Tu oto stoję, inaczej postąpić nie mogę. Boże, dopomóż mi! Amen". Tak zakończył swą obronę Marcin Luter w trakcie przesłuchania na sejmie w Wormacji w 1521 r., po ekskomunikowaniu go przez papieża Leona X. Od tego wydarzenia zaczyna się powieść "Schizma" Jesusa B. Liebana, hiszpańskiego pisarza i dziennikarza specjalizującego się w problematyce społeczno-religijnej.

14.09.2010

Czyta się kilka minut

Obok mnicha i ojca Reformacji, bohaterami są cesarz Karol V i papież Hadrian VI - wybitne indywidualności zaangażowane w największą polityczno--religijną grę połowy drugiego tysiąclecia. Lieban mówi o wypadkach, które doprowadziły do rozłamu Kościoła zachodniego, wprowadzając antybohatera tych wydarzeń, kard. Giuliana de Medici, późniejszego papieża Klemensa VII. To w poczynaniach arcybiskupa Florencji, a od 1517 r. wicekanclerza Kościoła, należy, zdaniem autora, upatrywać fiaska reformy Kościoła. Do tej zaś dążył Hadrian VI, szukając porozumienia z Lutrem i Karolem V, reformując kurię i przygotowując sobór powszechny. Przynajmniej do sejmu Rzeszy w Augsburgu w 1530 r. wierzono, że sobór ze zwolennikami Reformacji zapobiegnie rozłamowi. Według Autora nie doszło do tego przez ambicje i intrygi Mediciego.

To opowieść o tym, jak o losach chrześcijaństwa zadecydowały ludzkie namiętności, żądza władzy i pragnienie zemsty, a nie publiczne dysputy i teologiczne argumenty. Intrygi kardynałów i brutalność świeckich książąt. Jakże aktualne wydają się słowa epitafium z grobu Hadriana VI: "Skutki cnót nawet najlepszego z ludzi w wielkim stopniu zależą, niestety, od czasów, w jakich przyszło mu żyć!". To książka o kryzysie Kościoła na czasy kryzysu w Kościele, literacka przestroga przed wiązaniem religii z władzą. Historia lubi się powtarzać, więc po książkę warto sięgnąć z pamięcią ostatnich wydarzeń w Polsce, ponieważ ciągle musimy uczyć się żyć ze sprzężeniem teologiczno-politycznym i zapobiegać schizmom na mniejszą skalę.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2010