Andrzej Brzeziecki laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza

Publicysta "Tygodnika", redaktor naczelny "Nowej Europy Wschodniej" i autor książek o Białorusi został nagrodzony za wydaną w ubiegłym roku biografię Tadeusza Mazowieckiego.

03.08.2023

Czyta się kilka minut

Statuetka Nagrody im. Jerzego Turowicza /  / fot. Fundacja Jerzego Turowicza
Statuetka Nagrody im. Jerzego Turowicza / / fot. Fundacja Jerzego Turowicza

Być wychowankiem "Tygodnika Powszechnego", napisać książkę o Tadeuszu Mazowieckim, wydać ją w Znaku i dostać za to Nagrodę Turowicza, to jak poczwórna kumulacja w Totolotku – powiedział Andrzej Brzeziecki, odbierając nagrodę. Zaś Adam Szostkiewicz w swojej laudacji podkreślał ścisłą więź między postaciami legendarnego redaktora naczelnego "Tygodnika" i pierwszego demokratycznego premiera. - Mazowiecki to był nasz premier, tak jak Turowicz był naszym redaktorem - mówił, nawiązując do podtytułu książki Brzezieckiego: "biografia naszego premiera". - To byli nasi mistrzowie.

Andrzej Brzeziecki

Andrzej Brzeziecki jest redaktorem naczelnym „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat był dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego”, dla którego m.in. relacjonował Pomarańczową Rewolucję na Ukrainie. Obecnie stały współpracownik i publicysta „TP”. Absolwent historii UJ. Autor i współautor (z Małgorzatą Nocuń) książek: „Przed Bogiem” (2005), „Białoruś – kartofle i dżinsy” (2007), „Ograbiony naród ‒ rozmowy z intelektualistami białoruskimi” (2008), „Lekcje historii PRL ‒ w rozmowach” (2009), „Łukaszenka. Niedoszły car Rosji” (2014).

To już trzecia edycja Nagrody im. Jerzego Turowicza, ustanowionej w 2013 r. przez Fundację Jerzego Turowicza. Przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło literackie, naukowe, plastyczne, muzyczne, teatralne lub filmowe, znajdujące się w kręgu tematów i wartości, które były bliskie Jerzemu Turowiczowi, takich jak personalistyczne podejście do człowieka, oparte na głęboko przeżytym chrześcijaństwie i otwarte na inne nurty myślenia, tolerancja i dialog, sprzeciw wobec postaw ksenofobicznych, zwłaszcza antysemityzmu, prymat swobody poszukiwań nad ideologią. Dotychczas nagrodzeni zostali Joanna Olczak-Ronikier za biografię Janusza Korczaka i Marcin Zaremba za książkę „Wielka trwoga. Polska 1944–1947”. W kapitule Nagrody zasiadają Teresa Bogucka, Józefa Hennelowa, Dominika Kozłowska, Tomasz Cyz, Marcin Król, Jarosław Makowski, Wawrzyniec Smoczyński i Adam Szostkiewicz, a przewodniczy jej Tomasz Fiałkowski.

Przeczytaj także:

  • „Don Kichot Mazowiecki”Nie miał czasu, by knuć po restauracjach. Luźniej rozmawiał wieczorami przy koniaku, ale uważał na słowa. A przecież to właśnie wtedy państwo przypominało kupę kamieni – pisze Andrzej Brzeziecki.
  • „Model relacji państwo–Kościół jest w Polsce zagrożony. Przestrzegam przed tym, co się stało w innych krajach, gdzie świątynie były pełne, a kryzys wewnętrzny i negatywne zjawiska w Kościele doprowadziły do kompletnej laicyzacji” – mówił Tadeusz Mazowiecki w rozmowie z Andrzejem Brzezieckim i Michałem Okońskim

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2016