Reklama

A wy, za kogo Go uważacie?

A wy, za kogo Go uważacie?

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Historia Wielkiego Postu, choć miejscami zabawna, jest pouczająca (opisuje ją w najnowszym Tygodniku Maciej Müller). Szczególnie interesujące jest towarzyszące jej napięcie między duchem a literą prawa. Duch domaga się określeń normatywnych. Normy, które z biegiem czasu zaczynają żyć własnym życiem, zostają wyzute z ducha i stają się karykaturalne.
N

Nie wiem też, w jakim stopniu norma, by "w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach", opatrzona wyjaśnieniem, że czasem pokuty są m.in. wszystkie piątki, jest traktowana poważnie. Z tego, co słyszę na temat ruchu w dyskotekach, podejrzewam, że w niezbyt dużym. Pozostawiam więc debatę nad prawnokościelnymi przepisami, by zaprosić do refleksji, o co w istocie w Wielkim Poście chodzi.

Jest czcigodnym zabytkiem czy poważną propozycją dla człowieka XXI wieku? Co roku w pierwszą niedzielę Postu czyta się opis trzech kuszeń Pana Jezusa na pustyni. Można je sprowadzić do wspólnego mianownika: Szatan prowokuje Jezusa, by udowodnił, że jest Synem Bożym. Pozornie nie kusi Go do niczego złego. Jeśli umie kamienie zamieniać w chleb, rozwiąże problem głodu; spektakularny lot z narożnika świątyni na oczach ludzi mógłby okazać się zarówno znakiem Boskiej...

3443

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]