Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Opór i Zagłada

Opór i Zagłada

11.04.2013
Czyta się kilka minut
Gdy 74 lata temu, 19 kwietnia 1943 r., oddziały dowodzone przez generała SS Jürgena Stroopa wkroczyły do warszawskiego getta, by posłać na śmierć ostatnich Żydów – napotkały opór. Zapraszamy do lektury dodatku "Opór i Zagłada. Żydzi w Polsce - rok 1943"

„Atakujących przyjęli Żydzi [ogniem] karabinowym (...), z okien posypał się [grad] cegieł, piecyków żelaznych, stołów itp. Wywiązała się walka o każdy dom” – pisał obserwator wydarzeń. Powstańcy walczyli bez nadziei na sukces. Jeden z nich mówił potem, że chcieli „ratować ludzką godność”. Ale wolno sądzić, iż ludzie kryjący się w piwnicach – jak autorka dziennika z bunkra przy ul. Miłej, który publikujemy po raz pierwszy w Polsce – wierzyli, że przetrwają.

Powstanie w Getcie Warszawskim to najbardziej znany akt żydowskiego oporu. Ale nie jedyny: podobne, choć na mniejszą skalę, rozgrywały się w wielu miejscach w okupowanej Polsce. Chcemy o tym opowiedzieć: o żydowskim oporze i walce o przetrwanie. A także o tym, że historia polskich Żydów nie skończyła się wtedy.

Oraz o pamięci. Pamięć zbiorowa – trudna do zmierzenia, ale realna – to jeden z głównych czynników publicznej debaty. Dla znacznej części obywateli określa elementarne pojęcia, jak tożsamość, duma, wstyd itd. Zamordowanie ogromnej większości polskich Żydów, obywateli Rzeczypospolitej, a także żydowski opór – to część historii Polski.

Okładka dodatku do Tygodnika Powszechnego 16/2013 - Opór i Zagłada. Żydzi w Polsce - rok 1943
Na okładce: Ślady muru przy Teatrze Studio w Pałacu Kultury, Warszawa 2013 r.

Publikacja OPÓR I ZAGŁADA jest dodatkiem do "Tygodnika Powszechnego" nr 16, 21 kwietnia 2013 r.

Redakcja: Wojciech Pięciak, Marek K. Zalejski. Projekt graficzny, fotoedycja, okładka: Marek K. Zalejski. Współpraca: Anna Chylak, Maja Kuczmińska, Jan Jagielski, Michał Okoński.

Współpraca:

  • Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
  • Przy współpracy Kibucu Bojowników Getta
  • Beit Lohamei Haghetaot - Ghetto Fighters' House Museum

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]