Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →
Dokumentalny, Wielka Brytania 2001, Planete, sobota 6 VI, 22.45
Biograficzna opowieść o jednym z największych bohaterów w historii XX wieku stara się nie tylko rejestrować najważniejsze zdarzenia z życia Mahatmy. Film jest także duchową podróżą w świat filozofii i religijności Gandhiego, które ukształtowały jego wyjątkową polityczną postawę, a tym samym znacząco wpłynęły na losy jego kraju.
Kochankowie z Marony
Dramat, reż. Izabella Cywińska, Polska 2005, TVP 1, niedziela 7 VI, 22.55
Nazwisko Iwaszkiewicza jak mało którego twórcy z kręgu literatury polskiej odcisnęło się na historii naszego kina. Przed nami druga (po wersji Jerzego Zarzyckiego z 1966 roku) próba zmierzenia się z jednym z najbardziej niepokojących jego opowiadań. W adaptacji Cywińskiej znalazło się miejsce dla tłumionych homoseksualnych namiętności. Przede wszystkim jednak jest to film Karoliny Gruszki grającej główną rolę tragicznie zakochanej wiejskiej nauczycielki.
Megacities
Dokumentalny, reż. Michael Glawogger, Austria/Szwajcaria 1998, TVP Kultura, wtorek 9 VI, 21.45
To nie jest futurystyczny koszmar - tak dziś wyglądają największe metropolie: Moskwa, Meksyk, Nowy Jork czy Bombaj. Jako turyści zwykle omijamy te dzielnice, by nie popsuć sobie dobrego samopoczucia. Wybitny dokumentalista (twórca m.in. "Śmierci człowieka pracy") w hipnotycznym, perfekcyjnie zmontowanym filmie odsłania przed nami najbardziej wstydliwe obrzeża dzisiejszej cywilizacji.
Aśoka
Historyczny, reż. Santosh Sivan, Indie 2001, Ale kino!, czwartek 11 VI, 20.00
Choć w głównej roli zobaczymy bożyszcze milionów - Shahrukha Khana, nie będzie to kino indyjskie w dobrze znanej bollywoodzkiej odsłonie. Film, jakkolwiek zrealizowany z widowiskowym rozmachem, odwołuje się do autentycznej postaci indyjskiego władcy z III wieku p.n.e., opowiadając odwieczną historię o zdradzie, zemście i zbrodni.