Reklama

2021: Rok Lema

2021: Rok Lema

14.12.2020
Czyta się kilka minut
Co roku w Krakowie nie tylko obchodzimy urodziny Stanisława Lema, ale staramy się szukać dla jego twórczości nowych kontekstów. Rok 2021, ogłoszony właśnie Rokiem Lema, będzie okazją, by zainspirować tymi działaniami nie tylko Polskę, ale i świat.
Okładka dodatku: 2021 ROK LEMA
L

Lem przyjechał do Krakowa w 1945 r. i to miasto uczyniło go pisarzem – nie ma lepszego miejsca na stałe upamiętnienie autora „Solaris”. Nie ma też lepszego patrona na interdyscyplinarne centrum literackie, otwarte na ludzi i przyszłość. Stąd pomysł na Centrum Literatury i Języka „Planetę Lem”, o którym pisze Wojciech Orliński, a którego geneza sięga aż do początków starań o tytuł Miasta Literatury UNESCO dla Krakowa.

 

Tymczasem zaczynamy świętować. Główne wydarzenia stulecia urodzin Lema odbędą się w Centrum Kongresowym ICE Kraków we wrześniu – koncerty, seminaria, premiery książkowe (m.in. pierwsza biografia Lema dla dzieci oraz lemowska antologia poetycka). Ale już na wiosnę wspólnie z Instytutem Polska Przyszłości im. Stanisława Lema planujemy festiwal: Bomba Megabitowa – Nauka Technologia Kultura. Zamierzamy także wyskoczyć w przestrzeń międzyplanetarną – Lema nie może przecież zabraknąć w kosmosie!

Zależy nam, by Lem przez najbliższy rok wszedł między mieszkańców Krakowa, i mamy na to kilka sposobów: zaznaczymy miejsca związane z codziennością pisarza, a także zrealizujemy serię wydarzeń, które towarzyszyć będą imprezom literackim od Festiwalu Literatury dla Dzieci aż po Festiwal Conrada. Ale Rok Lema to dopiero początek. Ponieważ Kraków jest miastem o temperamencie śródziemnomorskim, to zabawa pewnie chwilę się przeciągnie… aż do 2024, albo dłużej! ©a

Czytaj teksty dodatku 2021: Rok Lema

 

redakcja: Monika Ochędowska

opieka wydawnicza: Anna Pietrzykowska

proj. graficzny, fotoedycja: Marek Zalejski

skład: Andrzej Leśniak / tp typografia

korekta: Katarzyna Domin, Maciej Szklarczyk


 

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]