2017: Kościuszko w Krakowie

W panteonie polskich bohaterów narodowych Tadeusz Kościuszko zajmuje miejsce wyjątkowe.

09.10.2017

Czyta się kilka minut

 /
/

Bohater wojen o niepodległość Polski i USA był nie tylko genialnym inżynierem wojskowym i generałem, ale też uzdolnionym artystycznie humanistą, wybitnym przedstawicielem dwóch epok: oświecenia i romantyzmu. W pojmowaniu wolności, w krzewieniu tolerancji i równości zdecydowanie wyprzedzał współczesne sobie czasy.

Bez wątpienia Kościuszko był bohaterem „światowym”. Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych Jerzy Waszyngton podarował mu ponad 200 lat temu szablę z napisem „Ameryka i Waszyngton przyjacielowi swemu”. Od Stanów Zjednoczonych Kościuszko otrzymał jeszcze generalski stopień, ziemię, obywatelstwo i gratyfikację finansową. Swoim obywatelem uczyniła go też Francja. Jego imię, co jest absolutnym ewenementem, nosi najwyższy szczyt jednego z kontynentów, a najważniejsze poświęcone mu muzeum znajduje się w Szwajcarii.

W tym roku mija 200. rocznica śmierci Naczelnika. Rok Kościuszkowski ustanowiony przez Sejm RP, przede wszystkim dzięki staraniom Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, ma dla naszego miasta szczególne znaczenie. Nie tylko dlatego, że w Krakowie znajdują się istotne w swojej patriotycznej wymowie miejsca z nim związane, ale także ze względu na wkład Krakowa, a zwłaszcza krakowskich środowisk naukowych i twórczych, w propagowanie tradycji kościuszkowskich.

Z tej okazji w sobotę 14 października na krakowskim Rynku zrobimy portret zbiorowy krakowian w czapkach krakuskach, a wraz z mieszkańcami miasta i jego gośćmi do zbiorowego zdjęcia ustawi się... Tadeusz Kościuszko. Zapraszamy wszystkich do wspólnego zdjęcia!

W październiku wydarzeń związanych z naszym bohaterem będzie jednak w Krakowie dużo więcej. Na kopcu Kościuszki odbędzie się Zlot Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki, z iluminacją kopca i korowodem z pochodniami. Zasadzimy również pamiątkowy platan na Plantach Krakowskich. Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek kościuszkowskich w czasie specjalnej i wyjątkowej Lekcji Śpiewania jest zaplanowane na sobotę 14 października. Natomiast dokładnie w dniu 200. rocznicy śmierci Kościuszki – w niedzielę 15 października – złożymy kwiaty na sarkofagu Generała na Wawelu. W tym dniu w katedrze wawelskiej odbędzie się uroczysta msza święta, a pod Tauron Areną Kraków wystartuje bieg „5 dla Kościuszki”. Koniecznie trzeba zobaczyć również wystawę pod Pawilonem Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych, która w sposób przewrotny i pełen ciekawostek opowiada o naszym bohaterze.

W ciągu minionych dwóch wieków krakowianie znacząco przyczynili się do upamiętnienia Tadeusza Kościuszki. Wierzymy, że my również – poprzez obchody Roku Kościuszkowskiego – dołożymy małą cegiełkę do tego ważnego dzieła.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 42/2017