Reklama

Ładowanie...

PIT 2022: prezenty pod urnę

PIT 2022: prezenty pod urnę

08.05.2023
Czyta się kilka minut
Bezprecedensowa – tak Mateusz Morawiecki określił skalę zwrotów podatku za ubiegły rok. Fiskus odda ponad 20 mld zł, które wrócą na konta co najmniej 15 mln podatników.
Artur Szczepański / REPORTER
D

Deklarację PIT składa w Polsce ponad 26 mln osób, zwrot otrzyma więc niemal sześciu z dziesięciu legalnie zatrudnionych. A skoro w ubiegłym roku wpłaciliśmy skarbówce 68,1 mld zł zaliczek z tytułu PIT, to zwroty na poziomie 20 mld stanowić będą 30 proc. dochodów państwa z tego źródła.

Premier Morawiecki zapewnia, że „Prawo i Sprawiedliwość równa się niskie podatki”, i już nie próbuje ukrywać, że chaotyczne zeszłoroczne zmiany zwane Polskim Ładem były uwerturą do startującej właśnie kampanii wyborczej. Na pół roku przed wyprawą do urn 15 milionów wyborców dostanie od państwa średnio po 1,3 tys. zł.


Los Andrzeja Leppera pokazał mu, że trybun ludowy to robota dla politycznych ryzykantów. Michałowi Kołodziejczakowi marzy się nieco utopijny sojusz wsi oraz wielkomiejskich niezadowolonych >>>>


W retoryce rządowej zwroty są wyrazem troski o najbiedniejszych. Wzrost kwoty wolnej, podniesienie pułapu pierwszego progu z 85 do 120 tys. zł i późniejsza obniżka podatku PIT w pierwszym progu skali podatkowej z 17 do 12 proc. – wszystko to ma sprawić, że system podatkowy stanie się mniej dotkliwy dla najbiedniejszych. Rząd nie dowiedział się o tym problemie w zeszłym roku. Już w 2017 r., po połączeniu baz danych PIT i ZUS, okazało się, że realne obciążenie ludzi zarabiających mniej niż 30 tys. zł rocznie wynosiło w Polsce 24 proc., a w przypadku osób o dochodach w przedziale ­50-100 tys. zł rocznie – aż 39,2 proc. Podatnicy zarabiający powyżej pół miliona złotych rocznie oddali w podatkach i składkach jedynie 21,7 proc.

Szkoda, że pod niskimi podatkami PiS podpisuje się tylko w roku wyborczym. ©℗


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]