Reklama

Ładowanie...

Stanisław Mancewicz: O wypoczynku

06.02.2023
Czyta się kilka minut
Ostatnio media skupiły się na tak zwanej sztucznej inteligencji. To wzmożenie przyjęliśmy z entuzjazmem, bo jesteśmy po prostu zwolennikami – powolnego na razie – procesu zamienienia inteligencji naturalnej, jakby biologicznej, na inteligencję syntetyczną. Im szybciej ten proces dobiegnie mety, tym lepiej. Dla nas wszystkich.
FOT. GRAŻYNA MAKARA
Z

Zwolennicy rzewnej naturalności w każdej dziedzinie nie mogą być zadowoleni z głoszonej tu przez nas opinii, że inteligencja naturalna jest już przeżytkiem i ślepą uliczką, nad czym ćwierć-, pół- i w pełni inteligentne masy tak naprawdę się nie zastanawiają. Jest przeżytkiem, bo po prostu zanika, jako ten nietrenowany organ, który zaniknąć musi w związku z nieużywaniem. Zanikanie zdolności kojarzenia czegokolwiek z czymkolwiek jest zjawiskiem stosunkowo powolnym, wynikającym ze starzenia się komórek. Każdy z nas tego doświadcza. Gdy jednak patrzymy nie na jednego osobnika z kłopotami zdrowotnymi, a na ludzkość, musimy – póki to możliwe – zastanowić się nad przyszłością. Przyszłość zaś jawi się dobrze, dzięki sztucznej inteligencji właśnie.

Sztuczna inteligencja w ostatnich dniach była w naszych mediach reklamowana wyłącznie jako umożliwiająca pisanie szkolnych wypracowań z ...

4118

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]