Rodziny w Manili

„Codzienność pełna jest napięć, cierpień i nawet zmęczenia. Ale w tej podróży nie jesteście sami: Jezus jest zawsze obecny przy was tak, jak był przy nowożeńcach w Kanie Galilejskiej” - mówił z telebimu Papież do zgromadzonych w parku Luneta uczestników 4. Światowego Spotkania Rodzin w stolicy Filipin.

02.02.2003

Czyta się kilka minut

Spotkanie, zorganizowane w dniach od 22 do 26 stycznia pod hasłem „Rodzina chrześcijańska dobrą nowiną dla III tysiąclecia”, składało się z dwóch etapów. Przez pierwsze trzy dni odbywał się kongres teologiczno-duszpasterski, na który przybyło sześć tysięcy delegatów z 82 krajów (w tym 9 kardynałów, 193 biskupów, 320 księży i 67 teologów). Sympozjum towarzyszył Kongres Córek i Synów, w którym wzięli udział młodzi ludzie. W ciągu kolejnych dwóch dni w manilskich parafiach odbywały się spotkania modlitewne. Spotkanie zakończyła Msza pod przewodnictwem kard. Alfonsa Lopeza Trujillo - legata papieskiego i przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny. Polskę reprezentowała dwudziestoosobowa delegacja z kard. Franciszkiem Macharskim i przewodniczącym Rady Episkopatu ds. Rodziny, biskupem Stanisławem Stefankiem. W Spotkaniu uczestniczyło kilka tysięcy rodzin z całego świata i kilkaset tysięcy Filipińczyków (na ostatniej Mszy było prawie milion wiernych).

Spotkania są - obok Dni Młodzieży, Chorego i Życia Konsekrowanego - kolejną inicjatywą duszpasterską Papieża. Odbywają sięco trzy lata: w 1994 r. w Rzymie, potem w Rio de Janeiro i znów w stolicy Włoch. W tym roku po raz pierwszy Jan Paweł II nie mógł wziąć udziału w Spotkaniu. Dzięki łączom satelitarnym wysłuchał jednak świadectw przybyłych do Manili rodzin, a później z watykańskiej Sali Klementyńskiej wygłosił do nich orędzie. „Drogie rodziny chrześcijańskie! Głoście światu z radością ten wspaniały skarb, który niesiecie jako kościoły domowe! Małżonkowie chrześcijańscy! W waszej wspólnocie życia i miłości, w waszym wzajemnym oddaniu i wielkodusznym przyjmowaniu dzieci, bądźcie w Chrystusie światłem świata!” - apelował Papież. Podkreślił też znaczenie modlitwy, przede wszystkim różańcowej - „gwarancji jedności w stylu życia zgodnym z wolą Boga”. Na koniec zaprosił zgromadzonych na 5. Światowe Spotkanie Rodzin, które odbędzie się w Walencji w 2006 r.

Na kongresie teologiczno-duszpasterskim przemawiał kard. Macharski. Metropolita krakowski podkreślał, że brak rodziny wpływa negatywnie na całe życie człowieka, a Kościół katolicki nie ogranicza się „do aktywności wśród rodzin chrześcijańskich, ale wychodzi ku wszystkim rodzinom, bezwzględu na ich kulturę i religię, ponieważ rodzina to szkoła życia i miłości”. Mówiono również o dramatycznym spadku przyrostu naturalnego w krajach rozwiniętych. „Obecna sytuacja krajów bogatych zmusza je do korzystania z kapitału ludzkiego krajów, gdzie struktura demograficzna nadal jest prawidłowa” - alarmowała profesor Rosalinda Valenzona, wskazując na Japonię, gdzie przeciętna wieku wynosi ponad 41 lat, a średnia wieku pracujących zawodowo jest o trzy lata wyższa: „Kraj ten będzie musiał importować siłę roboczą, prawdopodobnie także z Filipin”.

„Każde dziecko ma prawo do życia, miłości, nauki” - mówił kard. Trujillo podczas kończącej Spotkanie Mszy. Papieski legat nazwał aborcję „karą śmierci dla niewinnych” i zwrócił się do rodzin z apelem: „Nie zamieniajcie domów w groby; nikt nie może nienawidzić i zabijać człowieka”. Zapytał też wiernych: „Czy wierzycie, że dziecko jest najcenniejszym podarunkiem?”. „Wierzymy” - odpowiedzieli uczestnicy Spotkania.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 5/2003