Franciszek: ŚDM to pielgrzymka wiary i braterstwa

Nie da się przejść już przez Kraków, i nie natknąć się na pielgrzymów, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży. Atmosfera zabawy udziela się każdemu. Jutro do Krakowa przyjedzie Papież Franciszek.

26.07.2016

Czyta się kilka minut

Fot: Jacek Taran /
Fot: Jacek Taran /

Chcemy przekazać młodzieży uczestniczącej w Światowych Dniach Młodzieży tajemnicę Bożego Miłosierdzia, niech zabiorą z Krakowa tę iskrę pokoju na cały świat – mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski odprawi dziś o godz. 17.30 oficjalną mszę świętą inaugurującą Światowe Dni Młodzieży. Na krakowskich Błoniach wszystko już jest gotowe. Gotowi są też pielgrzymi, którzy ściągnęli do Krakowa z całego świata. Ich temperament i atmosfera zabawy udziela się każdemu.

Adres URL dla Zdalne wideo

Oprócz zabawy, wśród pielgrzymów popularnością cieszą się też strefy ciszy. Kościół św. Marka Ewangelisty z wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz relikwiami świętej Teresy z Lisieux otwarty będzie podczas Światowych Dni Młodzieży od wtorku do piątku (26-29 lipca) od 9.00 rano do 2.00 w nocy. W tym czasie w świątyni nie będą się odbywały nabożeństwa.

- Kościół w tym czasie pozostanie w ciszy. Znajdują się w nim relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która była człowiekiem modlitwy i kontemplacji. Jest zresztą bardzo lubiana przez młodych – powiedział KAI ks. Andrzej Muszala, koordynator inicjatywy.

Podczas poprzednich Światowych Dni Młodzieży także były takie strefy ciszy – przypomina ks. Andrzej Muszala. – Wiadomo, że wszędzie jest wtedy głośno, radośnie, odbywają się śpiewy, ludzie się cieszą. Ale wiadomo też, że młodzi przyjechali tu, by się pomodlić, i my stwarzamy im do tego warunki. Ci, którzy chcą odejść na chwilę od tej radości wyrażanej na głos, mogą tu przyjść i modlić się w ciszy, tak jak Jezus nas tego uczył i jak sam czynił.

Jutro do Krakowa przyjedzie Franciszek. Nie wiadomo oczywiście, jak rozłoży akcenty i na czym się skupi podczas swoich spotkań z młodzieżą. Tymczasem pewne jest jedno: Krakowowi i całej Polsce impreza na taką skalę jest potrzebna. – Myślę, że dla nas, Polaków, szczególnie ważne jest doświadczenie wspólnoty i konfrontacja z wiarą ludzi z różnych zakątków świata – mówi Weronika, która do Krakowa przyjechała z Gdańska.

Światowe Dni Młodzieży nabierają więc rozpędu, w poniedziałek Franciszek napisał na twitterze: "Drodzy młodzi, błogosławię wam w podróży do Krakowa, aby była to pielgrzymka wiary i braterstwa".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]