Błogosławiony czas

To był pierwszy w suwerennej Polsce ingres arcybiskupa do katedry na Wawelu od czasów... zaborów. W minioną sobotę abp Stanisław Dziwisz rozpoczął rządy w Krakowie.

04.09.2005

Czyta się kilka minut

 /
/

Początek ingresu obwieścił Dzwon Zygmunta. Przy ołtarzu zebrało się tylu kościelnych dostojników i reprezentantów władz, że kilkunastu biskupów musiało stanąć w przejściu albo siadło na stopniach między fotografami. - Na żadną koronację nie przyjechało tylu kardynałów - wyszeptał jeden z gości.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, ambasador przy Watykanie Hanna Suchocka, przewodniczący włoskiego Senatu Pier Francesco Casini oraz minister Rocco Buttiglione. Można było dostrzec także głównych kandydatów do Pałacu Namiestnikowskiego: Donalda Tuska, Lecha Kaczyńskiego i Włodzimierza Cimoszewicza.

Eucharystię na Rynku Głównym koncelebrowało 800 kapłanów, w tym blisko 20 kardynałów, 30 arcybiskupów, 60 biskupów. Przybyli niemal wszyscy polscy biskupi, natomiast wśród hierarchów z zagranicy znaleźli się m.in. wikariusz generalny Rzymu kard. Camillo Ruini, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzio Sepe, prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Giovanni Battista Re, papieski ceremoniarz abp Piero Marini, kard. Roberto Tucci, kierujący Papieską Radą ds. Rodziny kard. Alfonso López Trujillo, kard. Carlo Maria Martini, kolumbijski kardynał kurialny Dario Castrillón Hoyos, kard. Edmund Szoka z USA, kard. Marian Jaworski z Ukrainy, kard. Kazimierz Świątek z Białorusi, kard. Joachim Meisner z Niemiec, a także przedstawiciele Episkopatów Rosji, Litwy, Węgier, Słowacji, Austrii.

Na wawelskim wzgórzu abp. Dziwisza powitali kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, a także kapituła katedralna, przedstawiciele PAT, zakonów oraz świeckich. Przy konfesji św. Stanisława bp Jan Szkodoń podał mu do ucałowania relikwie świętych patronów katedry i miasta: Stanisława, Wacława i Floriana. Przy ołtarzu członkowie kolegium konsultorów archidiecezji złożyli podpisy pod protokołem przekazania bulli z nominacją na metropolitę krakowskiego. Bp Jan Zając odczytał - po polsku - sygnowany przez Benedykta XVI dokument. Symboliczny był moment, gdy kard. Franciszek Macharski przekazał abp. Dziwiszowi pastorał, który Karol Wojtyła otrzymał od wadowiczan na święcenia biskupie w 1958 r. Teraz następca serdecznie uściskał poprzednika. Potem, na Rynku, kard. Macharski powiedział: “Nie dość wdzięczności do Miłosiernego Boga za tego człowieka".

Z kolei abp Dziwisz wspomniał w homilii kard. Macharskiego, a gdy w tym momencie rozległy się brawa, dodał: “Bóg zapłać za tak wielkie uczucie i oklaski dla naszego Kardynała".

Były i inne symbole: nowy metropolita miał na sobie ornat, której Jan Paweł II używał podczas pielgrzymki w 1999 r. Założono na niego również ozdobiony perłami racjonał wyhaftowany przez królową Jadwigę. Po jego nałożeniu abp Dziwisz zajął miejsce na katedrze - miejsce metropolity krakowskiego.

Przemówienie wygłosił nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Na początku podziękował kard. Macharskiemu w imieniu Benedykta XVI oraz Kościoła w Polsce “za przykładną pracę i posługę kapłańską, biskupią i kardynalską". Z kolei nowego metropolitę nazywał “Stanisławem Drugim". Podkreślił, że abp Dziwisz obejmuje archidiecezję krakowską nie tylko jako świadek Jana Pawła II, “ale przede wszystkim jako Pasterz, który ma przewodzić tej wspólnocie archidiecezjalnej w ziemskiej pielgrzymce wiary, nadziei i miłości". Podkreślił, że “Wielki Jan Paweł II stale nam ukazywał związek, jaki winien istnieć między moralnością a życiem publicznym, wspólnotowym i uprawianiem polityki. Przypominał, podobnie jak Patron ładu moralnego św. Stanisław, że życie zbiorowe nie może być czymś amoralnym, że życiu zbiorowemu musi towarzyszyć troska o fundament etyczny".

Następnie przedstawiciele archidiecezji złożyli nowemu metropolicie homagium. Abp Dziwisz uściskał biskupów pomocniczych. Uroczysta procesja - wraz z relikwiami św. Stanisława - przeszła z Wawelu na Rynek. Abp Dziwisz zatrzymał się raz, na ulicy Kanoniczej, przed siedzibą Fundacji św. Włodzimierza. Ukraińcy wystawili tam piękną ikonę i przystroili fasadę. Metropolita przywitał się z prof. Włodzimierzem Mokrym.

Na Rynku czekało 80 tysięcy wiernych. Na powitanie zabrzmiał hejnał. Abp Dziwisz wygłosił homilię, w której przedstawił swą wizję pracy w archidiecezji (tekst drukujemy obok). Jednak na początku głos zabrał kard. Macharski, który podkreślił, że Kraków przeżywa “błogosławiony czas". Miasto - dodał - chce, aby drugim jego patronem po św. Stanisławie został święty Jan Paweł II Wielki.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Były dziennikarz, publicysta i felietonista „Tygodnika Powszechnego”, gdzie zdobywał pierwsze dziennikarskie szlify i pracował w latach 2000-2007 (od 2005 r. jako kierownik działu Wiara). Znawca tematyki kościelnej, autor książek i ekspert ds. mediów. Od roku… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2005